środa, 24 kwietnia, 2024

Wkładka domaciczna (IUD), zwana spiralą, to jedna z bardzo popularnych metod antykoncepcji, przeznaczonej dla pań.

Kształtem przypomina literę T. Wykonana jest z plastiku z domieszką srebra lub miedzi a niekiedy także hormonów. Spiralę zakłada lekarz w trakcie menstruacji i jest to zabieg praktycznie bezbolesny. Polecana kobietom, które już rodziły i nie planują w najbliższej przyszłości potomstwa.

Jak działa wkładka domaciczna (IUD)?

Wkładka domaciczna zabezpiecza przed niechcianą ciążą w sposób mechaniczny. Spirale z dodatkiem hormonów powodują zmianę konsystencji śluzu w drogach rodnych kobiety, co skutecznie spowalnia ruch plemników. Takie wkładki mogą również hamować owulację.

IUD miedziane z kolei wywołują niewielki stan zapalny w okolicach macicy, jednocześnie uniemożliwiając zagnieżdżenie się zarodka. Oba typy spiral powodują, że błona śluzowa macicy staje się cienka, co nie sprzyja implantacji zapłodnionego jaja.

Zalety wkładek domacicznych

Spirala jest świetna dla zapominalskich, gdyż nie trzeba o niej pamiętać codziennie, jak w przypadku pigułki hormonalnej. Zakłada się ją raz na parę lat – miedzianą można wymieniać nawet co dekadę.  Niewątpliwym atutem wkładki jest jej wysoka skuteczność. Warto wspomnieć również o tym, że IUD łagodzi dolegliwości związane z obfitym i bolesnym miesiączkowaniem oraz z występowaniem endometriozy.   Zapobiega powstawaniu polipów i mięśniaków.

Mogą z niej korzystać kobiety karmiące piersią. Metoda jest ekonomiczna, ponieważ koszt rozkłada się na parę lat.

Wady spirali

Wkładka przede wszystkim nie chroni (w przeciwieństwie do prezerwatywy) przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Kolejną wadą jest fakt, że w okresie bezpośrednio po aplikacji spirali, istnieje ryzyko wystąpienia niewielkiej infekcji dróg rodnych oraz uszkodzenia szyjki macicy. Poza tym, w początkowej fazie może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak np. nieregularne i obfite krwawienia, które na szczęście szybko mijają.

Wkładki domaciczne nie mogą być stosowane przez każdą kobietę. Niezalecane są paniom, które cierpią na niektóre schorzenia ginekologiczne (takie jak np. mięśniaki czy nadżerka) lub choroby wątroby. Spirali miedzianych nie można używać, mając uczulenie na ten metal. Nie poleca się stosowanie ich przez kobiety, które jeszcze nie rodziły lub w przeszłości miały zdiagnozowaną ciąże pozamaciczną.

0 Comments

Leave a Comment