czwartek, 18 lipca, 2024

Antyczna społeczność Grecji była bardzo konserwatywna i przywiązana do tradycji, jednak od V wieku p.n.e. sytuacja w sferze seksualności i rodziny zaczęła się zmieniać.

W społeczeństwach antycznej Grecji kobiety wychodziły za mąż mając średnio 15 lat. Ceremonia zawarcia małżeństwa była bardzo bogata i hucznie obchodzona. W dniu wesela dom panny młodej przystrajano kwiatami i dokonywano uroczystych kąpieli. Podczas wesela panna młoda miała twarz zasłoniętą welonem. Siedziała w osobnej sali niż zaproszeni goście, którzy bawili się i śpiewali.

Bardzo często podczas zabawy śpiewali piosenki o seksualnej treści. Żona po ślubie przenosiła się do domu męża. Zamężna kobieta goliła młodej pannie młodej głowę, a następnie ubierała ją w męski strój. Tak przygotowana kobieta była pozostawiona w ciemności. Następnie przychodził do niej mąż, rozwiązywał jej pas i przenosił ją na inne łoże. Już po akcie seksualnym przenosił się do pomieszczenia, gdzie znajdowali się jego koledzy i razem z nimi spał. Zachowanie takie miało na celu uniknięcie gniewu ze strony bóstwa, które chroniło dziewictwo.

Seks i ostrzejszy podział płci

Od V wieku p.n.e. pozycja kobiet w greckim społeczeństwie zaczęła się zmieniać. Podział płci stał się ostrzejszy. Żony zostały całkowicie podporządkowane swoim mężom. Utraciły także prawa obywatelskie i prawo do współdecydowania o wspólnym majątku. Ponadto, nie mają prawa do swobodnego poruszania się. Są zmuszone cały dzień przebywać w domu. Na ulice mogą wychodzić jedynie w towarzystwie niewolnic. Gdy na świat przychodził syn, był to czas wielkich uroczystości. Jeżeli na świat przychodziła córka, dom był przystrajany wstążkami. A jeżeli rodzin się syn, dom przystrajano gałązkami oliwki. W 7 dniu po narodzinach odbywała się uroczystość, która polegała na oficjalnym uznaniu dziecka przez ojca. Podnoszono dziecko do góry i obnoszono je wokół domowego ogniska. Jeżeli ojciec nie uznawał dziecka, wyrzucano je na śmietnik.

W Sparcie dzieci kalekie oraz słabe zabijano. Pożądanym modelem w rodzinie było posiadanie jednej córki i jednego syna. Do 7 roku życia dzieci obojga płci były wychowywane razem. Później rozdzielano je i syn przechodził pod opiekę ojca. Grecy uważali, że dzieci nie należy rozpieszczać, ale także nie należy ich wychowywać  zbyt surowy sposób. Należy wypracować w tym zakresie po prostu złoty środek i odpowiedni model wychowania.

0 Comments

Leave a Comment