niedziela, 19 maja, 2024

Anglicy bez wątpienia są jednymi z prekursorów różnych postaw i zachowań seksualnych. Seksualna droga, którą przebyli przez lata, doprowadziła ich do tego, że na wyspach różnorodność erotycznych upodobań jest na porządku dziennym. 

Dzieci patrzą na seks rodziców

W XVIII wieku na porządku dziennym było to, że dzieci od najmłodszych lat były świadkami współżycia seksualnego rodziców. Głównie dlatego, że w mieszkaniach panował ścisk i nie było po prostu innego wyjścia. Zaloty w tym czasie polegały na leżeniu na łóżku w ubraniu i rozmawianiu do rana. Narzeczone w większości przypadków miały przedmałżeńskie doświadczenia seksualne. W bardzo trudnej sytuacji były służące, które bardzo często były wykorzystywane seksualnie przez właścicieli, u których pracowały. Po zajściu w ciążę wyrzucano je na ulicę.

Erotyzm wiktoriański – seks jako przykra konieczność

Od drugiej połowy XIX wieku w Anglii zaczął obowiązywać erotyzm wiktoriański. Królowa Wiktoria była bardzo temperamentna, jednak po śmierci męża popadła w depresję i narzuciła sobie celibat. Zaczęła promować ascetyczny styl życia i seksualność. W tym czasie wprowadzono cenzurę obyczajową. Za przyłapanie na praktykach homoseksualnych można było otrzymać karę dożywotniego więzienia. Lęk przed chorobami wenerycznymi sprawił, że chciano uprawiać seks jedynie z dziewiczymi prostytutkami. Seks oraz macierzyństwo w tym czasie były tematami wstydliwymi. Kobiety nakładały podczas porodu gorsety oraz wstydziły się pozytywnych doznań seksualnych. Współżycie było traktowane jako przykra konieczność. Tę postawę wzmacniali lekarze, którzy uważali, że seks jest niebezpieczny dla zdrowia.

Jako przykład następstw bujnego życia seksualnego podawano osoby chore psychiczne. Przekonywano, że masturbacja może doprowadzić do wielu groźnych schorzeń. Zaczęto unikać tematu uświadamiania seksualnego czy zapobiegania ciąży. Stały się one tematem tabu. Erotyzm wiktoriański był wiec okresem powstania zahamowani na tle seksualnym. W tym czasie dużym sukcesem cieszyły się powieści erotyczne i sztuka erotyczna. Królowa Wiktoria natomiast nakazała zakładać pokrowce na nogi stołków i fortepianów, które w jej mniemaniu wzniecały lubieżność. Tytuły dzieł z lat 1820-1900 nie pozostawiają wątpliwości: „Jak się kochać”, „Miłość Turków”, „Festiwal miłości”. Motywem pojawiającym się w literaturze erotycznej od XVIII wieku, który wyraźnie wyróżnia erotyzm angielski od erotyzmu innych krajów jest biczowanie i defloracja. Popularnym zjawiskiem stało się polowanie na dziewice. Mężczyźni, którzy korzystali z usług domów publicznych chcieli otrzymywać zaświadczenia od lekarza, że dana kobieta jest dziewicą.

Takie doświadczenia nie zahamowały jednak rozwoju seksualności na wyspach, a raczej stały się fundamentem promowania postaw pro seksualnych, w tym także związków homoseksualnych.

0 Comments

Leave a Comment