niedziela, 23 czerwca, 2024

Badania dowodzą, że z roku na rok, wiek w którym nastolatkowie zaczynają współżyć – obniża się. Lekko jest to przerażające, ale prawdziwe – póki co, średnia wieku to 15 lat. Uważacie, że to szybko? Co jest temu winne? Dlaczego nastolatki chcą uprawiać seks?

Dlaczego oni to robią!?

Jednym z głównych powodów seksu wśród nastolatków to zwyczajna ciekawość. Nie żadna wielka miłość, chęć bliskości. Nie nie. To raczej kwestia eksperymentowania – i to zazwyczaj ze starszym partnerem, który już pierwszy raz ma dawno za sobą. Chodzi tu również o to, że seks jest zakazany, a wiadomo… zakazany owoc smakuje najlepiej. Okres dojrzewania to czas, kiedy młodzież chce poznawać swoje ciało, kiedy hormony w nich wręcz buzują, zmienia się ciało, zmieniają się potrzeby, a przede wszystkim – wzrasta świadomość własnej seksualności i płci oczywiście.

W seksie wśród nastolatków absolutnie nie chodzi o zaspokajanie swoich potrzeb, o odprężenie, o czerpanie satysfakcji z samego seksu. To raczej kwestia przekonania się o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi?

Kolejną kwestią jest to, że człowiek żyje w stadzie. Nie, nie chodzi nam o zwierzęcy popęd. Raczej o wpływ środowiska na człowieka. Jeśli większość osób z grona znajomych danego nastolatka chwali się, że już mają swój pierwszy raz za sobą, to wiadome jest, że nastolatek ten absolutnie nie chce od nich odstawać. Uprawianie seksu – żeby być jak wszyscy pozostali…

Dawniej odczuwanie przyjemności z seksu było bardzo surowo karane. Dziś się o nim śmiało rozmawia – zwłaszcza wśród nastolatków. To oczywiście fajne, że 13 latkowie się „kochają i chcą być ze sobą do końca życia”, ale niestety… do uprawiania seksu trzeba być choć trochę dojrzałym emocjonalnie, być odpowiedzialnym i poważnym – seks nie jest zabawą dla dzieci… Mimo wszystko, nastolatkowie twierdzą, że się kochają, że chcą być tylko i wyłącznie z tym jedynym/jedyną i posuwają się… do seksu – by „być jeszcze bliżej siebie” – tak naprawdę nic o bliskości nie wiedząc.

Seks wśród nastolatków jest również pewną formą buntu. Nastolatki chcą być traktowane jak dorosłe, silne i niezależne… kobiety – stąd seks. Rozpoczęcie współżycia to takie… oddalenie się od rodziców – ukazanie, że ma się swoje życie prywatne.

0 Comments

Leave a Comment