Nowoczesny i ekologiczny dom wymaga nowoczesnego oraz ekologicznego źródła ogrzewania. W dobie stale zwiększających się kosztów utrzymania należy wybrać takie rozwiązanie, które gwarantuje proste osiągniecie odpowiedniej temperatury, utrzymane jej, jak również rozsądne koszty eksploatacyjne w przyszłości. Ogromną popularnością cieszy się pompa ciepła, która w połączeniu na przykład z fotowoltaiką jest prawdziwym eko-zestawem.
Budowa domu to nie tylko wizja odpoczywania na kanapie, przy kominku. To przede wszystkim szereg decyzji, które musimy podjąć, aby zapewnić sobie oraz swoim najbliższym maksymalny komfort życia, mieszkania. Nie możemy również nie myśleć o kosztach budowy domu oraz jego wyposażenia. Te niestety z roku na rok rosną, stąd konieczność wybierania takiego projektu, który jesteśmy w stanie po prostu zrealizować.
Jedną z najważniejszych kwestii jest to, aby wybrać taki sposób ogrzewania domu, aby były rozsądne koszty zakupu, montażu, uruchomienia, grzania i serwisu. Nie możemy zapominać również o tym, aby system grzewczy był wygodny w codziennym użytkowaniu. W te kryteria wpisuje się pompa ciepła. Są dostępne różne modele, np. wodna, gruntowa, powietrzna. Każdy z nas może wybrać tę odpowiednią, biorąc pod uwagę własne potrzeby i finanse.
Co to jest pompa ciepła?
Pompa ciepła to ekologiczne, nowoczesne urządzenie, które jest alternatywą dla tradycyjnych kotłów grzewczych, które swoje działanie opierają na spalaniu paliwa grzewczego (gazu, węgla, ekogroszku, pelletu, oleju). Ciepło jest efektem spalania paliwa, a więc musimy zmierzyć się z koniecznością jego zakupu, magazynowania, a następnie czyszczenia pieca, sprzątania. W przypadku pompy ciepła proces wygląda zupełnie inaczej. Ciepło czerpane jest z natury, wody, gruntu, powietrza i rozprowadzane po całym domu.
Zobacz także: https://szklarnie.com.pl/czym-sa-inwertery-fotowoltaiczne/
Czy warto inwestować?
Przed wyborem takiego czy innego systemu grzewczego musimy zapoznać się podstawowymi informacjami na jego temat. Tak samo jest w przypadku pompy ciepła.
Myśląc o pompie ciepła przede wszystkim musimy brać pod uwagę koszty. Zakup urządzenia to oczywiście wydatek, ale od całościowego kosztu należy odliczyć te, które oszczędzamy na przygotowaniu specjalistycznej kotłowni, całej instalacji, przyłącza, itd. Do zasilania pompy ciepła wystarczy gniazdo elektryczne. Reszta specyfikacji technicznej jest zależna od tego, jaki rodzaj pompy ciepła wybierzemy.
Wśród najważniejszych zalet, które przemawiają za tym, aby kupić pompę ciepła możemy wymienić:
- prosty oraz szybki montaż,
- brak konieczności załatwiania ogromnej ilości pozwoleń,
- brak wykonania przyłącza,
- estetyka wykonania,
- różnorodność urządzeń, łatwy sposób ich doboru,
- ekologiczność,
- brak konieczności kupowania opału, jego magazynowania,
- minimalizm obsługi,
- brak emisji spalin,
- czystą kotłownię.
Jak widać z powyższego zestawienia, ilość plusów, które przemawiają za montażem pompy ciepła jest bardzo duża. Jest to rozwiązanie ekologiczne, pozwalające w komfortowy sposób dbać o środowisko poprzez brak emisji spalin do atmosfery. Również nie ma konieczności czyszczenia pieca, nie musimy gromadzić, a następnie wyrzucać dużej ilości popiołu. Nasz dom, w którym będzie zamontowana pompa ciepła spełni normy ekologicznego, energooszczędnego i pasywnego.